کودک همسری

 یکی از بزرگترین و ننگ آورترین آسیب های اجتماعی که ریشه در آموزه های مذهبی داشته و در بسیاری از کشور ها نیز ریشه تاریخی دارد پدیده شوم کودک همسری می باشد .

این پدیده که با دستورات شرعی و از قرآن و سنت پیامبر استخراج گردیده سایه شوم خود را بر بسیاری از جوامع که تحت تاثیر آموزه های مذهبی می باشد افکنده است .

با وجود اینکه در پاره ای از کشور های اسلامی ثبت رسمی ازدواج کودک همسران منع گردیده اما روحانیون باحیل مختلف از جمله عقد شرعی بدان مشروعیت داده و عملاً قانون را ناکارآمد نموده و صرفاً می توان از ثبت رسمی آن جلوگیری نمود که تاثیری در عملکرد اینان نداشته و به مقصود خود که کامجوئی صرف می باشد دست می یابند .

در اسلام تنها شرط ازدواج بلوغ جسمی و جنسی می باشد و حال آنکه بلوغ دارای ۵ مرحله بوده که یکی از آنها بلوغ فکری می باشد و علی الظاهر بسیاری از فقها جز به بلوغ جنسی و کامجوئی و تمتع از زن و فرزند آوری جایگاه دیگری برای زن قائل نبوده و هر چند که دختر در ۹ سالگی ممکن است به بلوغ جسمی و جنسی رسیده باشد اما بلوغ فکری لازم در مقابل چالش های زندگی زناشوئی نداشته و رفتار عاقلانه و درستی را نمی تواند در پیش گیرد و علاوه بر آن به سبب اینکه با تصمیم دیگران و بدون رضایت و انتخاب خود وارد زندگی مشترک گردیده و با گذشت زمان به دلیل عدم درک تفاوت های خود با همسرش دچار طلاق عاطفی شده و این سرآغاز بسیاری از معضلات اجتماعی و نهایتاً یک طلاق پر مناقشه میباشد .

علاوه بر همه موارد فوق این کودک همسران علاوه بر اینکه نمی توانند همسران خوبی باشند مادران خوبی نیز نخواهند بود و فرزند حاصله نیز در چرخه معیوب فقر فرهنگی گرفتار خواهد آمد .

علت بسیاری از این ازدواج ها فقر مالی می باشد ، فقر نه به این دلیل که صرفاً پولی در قبال ازدواج کودک خود بدست آورند بلکه به قصدکم شدن هزینه زندگی روز مره خود دست به این کاریازیده و بقول خود یک نان خور کمتر می شود !

جالبتر از همه آنکه همین کودک ۹ ساله ای که از نظر فقهاء اسلام قادر به ازدواج گردیده اما از لحاظ امور مالی صلاحیت نداشته و نمی توانند گواهینامه بگیرد یا اینکه در انتخابات شرکت نموده و در واقع از کلیه حقوق اجتماعی محروم بوده و حتی قانونا نمیتواند به دادگاه مراجعه و شکایتی را طرح نماید!

فعالان حقوق کودک سالهاست در تلاشند تا کودک همسری را از ریشه براندازند و به همین سبب طرح ممنوعیت کودک همسری و افزایش سن ازدواج در مجلس تصویب اما با مخالفت فقها ی شورای نگهبان روبرو گردیده و فقها بر همان سن ۹ سال  و کفایت بلوغ جنسی تاکید نمودند و همه اینها در حالی است که همین دیندارانی که دست و پا زدن یک دختر عریان ۹ ساله را در زیر هیکل زمخت خود خدا پسندانه می پندارند حاضر نیستند دختران خود را با این شرایط شوهر دهند و در واقع برای روحانیون مرگ خوب است اما برای همسایه  !!

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر میکنند               چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند

مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس             توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند!

بر اساس آمار اداره ثبت احوال مناطق مذهبی وفقیر نشین مانند استان خراسان رضوی ( مشهد ) و ایلام بالاترین آمار کودک همسری را دارا میباشد که بعد از این دو استان قم و تهران و کاشان در رده های بعدی قرار دارند .

متاسفانه از انجا که کودک همسری غالبا ثبت نمیگردد  و با برگه شرعی صورت می گیرد بنابراین امار ارائه شده بسیار کمتر از واقعیت موجود میباشد – و اینگونه خاموش و بی صدا رویای کودکانه این غنچه های نرسیده پرپر شده و با ازدواج و کودک همسری حراج می شود و مرد به زندانبان تنهائی کودک تبدیل می شود و در کشوری که ۷۰ % دانشجویان آن در یک نمایش مضحک سیاسی دختر هستند دختران ۹ ساله به خاطر پول معامله می شوند و پدران و مادران فقیر  با شوهر دادن دختر خود یک نانخور را از خانه کم می کنند تا هر آن کس که دندان داده همچنان نان دهد  !!!

در سال ۲۰۱۴ قطعنامه ای در کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال تصویب گردید که بسیاری از کشورهای جهان بدان پیوستند و ازدواج کودکان را ممنوع کردند اما متاسفانه کشور ما با این قطعنامه مخالفت ورزید و به آن نپیوست !

جالب است بدانید که تمام کشورهای جهان به پیمان نامه حقوق کودک پیوسته اند بجز دو کشور : عربستان صعودی و ایران !!!

براستی اگر دختر ۹ ساله می تواند شوهرداری کند پس بهتر است بگذاریم در ۹ سالگی رأی هم بدهد ! گواهینامه رانندگی هم بگیرد ! در کشوری که زنان در ۴۰ سالگی هم از بسیاری از حقوق محرومند چگونه در ۹ سالگی حق ازدواج یافته آنهم در شرایطی که حق در خواست طلاق ندارد  و حتی نمی تواند قانوناً از کسی شکایت کند و همین شرع و همین قانون به او حق تقدیم دادخواست طلاق نداده !!!

حتی حق برداشت پول از حساب بانکی و دخل و تصرف در اموال خود را ندارد .

مادر می شود در حالیکه حق معامله و خرید و فروش اموال خود را ندارد !!!

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
آدرس