مشاوره حقوقی رایگان با وکیل رباخواری 09122302302

مجازات رباخواری : در اصطلاح عرفی ، ربا خواری به  این معنی است که ربا دهنده پولی را به ربا گیرنده بدهد و در ازای آن پول (که به عنوان قرض داده شده است )، هم اصل پول را پس بگیرد و هم سود مدت زمانی که پول در نزد ربا گیرنده میباشد را از وی بگیرد. دین اسلام نیز ربا را اعلان جنگ با خدا و رسولش  و از گناهان کبیره دانسته و رباخواری به شدت در آیات قرآن تقبیح شده است.

ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی نیز رباخواری را جرم دانسته  و برای آن مجازات تعیین کرده است.

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل رباخواری 09122302302
مشاوره حقوقی رایگان با وکیل رباخواری
۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲

هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنس مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود. مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آن‌ها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.             

قانونگذار برای سه دسته از افراد مجازات تعیین کرده  و آنهارا مجرم دانسته است. اول کسی که ربا می دهد، دوم کسی که ربا میگیرد و سوم کسی که واسطه بین ربا گیرنده و ربا دهنده می شود .                                                                                                                                                

پس اگر قرض دهنده مبلغی بیش از آنچه قرض داده را پس بگیرد رباخوار محسوب می شود.ممکن است جرم ربا از طریق چک و سفته صورت بگیرد بعنوان مثال شخصی ۱۰۰ میلیون تومان قرض بگیرد و یک چک به سررید دو ماه به به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان به قرض دهنده بدهد.                                                                                    

 با توجه به حرمت شرعی و ممنوعیت قانونی ربا، تمامی معاملات ربوی باطل و بلااثر محسوب میشود.اگر دو نفر طی توافقی اعم از کتبی و یا شفاهی معامله ربوی منعقد کنند و بعدا به مشکل بربخورند ، با توجه به اینکه ریشه این معاملات  باطل و غیرقانونی می باشد دادگاه برای دادخواست هایی تحت عنوان الزام به تحویل سود معامله ربوی و یا زیاده بر مبلغ معاملات بربوی ، قرار رد دعوی صادر خواهد کرد.                                            

ربا به دو شکل ممکن است محقق شود:                                                           

 ربای قرضی: به این معنی که مقرض بهره ای معین را در قبال قرض از مقترض دریافت کند بعنوان مثال ۵۰ میلیون قرض بدهد و در سررسید تحویل ۶۰ میلیون پس بگیرد.

ب)ربای معاملاتی: زیاده ای است که یکی از طرفین معامله از طرف دیگر دریافت کند،به شرطی که عوضین از نظر جنس، وزن و…یکسان باشند.                           

سوال اینجاست که اگر فردی از روی ناچاری و به اضطرار اقدام به اخذ ربا کند، آیا بازهم مجرم است و مجازات می شود ؟ قانونگذار، اضطرار رباگیرنده را از مصادیق رافع مسئولیت کیفری برای وی قلمداد کرده است و درصورت اثبات اضطرار از مجازات معاف می شود بعنوان مثال اگر فردی برای تهیه هزینه عمل جراحی فرزندش، مجبور به قرض مبلغ و پرداخت ربا باشد به واسطه اضطرار در پرداخت ربا، شخصی رباگیرنده مجرم نیست و تنها ربادهنده مجرم قلمداد می‌شود و باید مجازات شود.                                                              

مطابق تبصره ۳ ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی بین  “پدر و فرزند”  و بین “زن و شوهر” ربا وجود ندارد چرا که یک اعضای یک خانواده هستند و دارایی شان مشترک است.اما سوالی که وجود دارد این است که چرا درخصوص مادر چنین استثنایی در شرع (و به تبع آن در قانون ) پیش بینی نشده ؟ و اگر فرزندی از مادر خود پول قرض بگیرد(یا بالعکس) و بیشتر بدهد مرتکب ربا شده  باید مجازات شود!!!!!                                                                      

 بر اساس قاعده نفی سبیل هم و طبق قوانین شرع مقدس ، اگر مسلمانی از کافر ربا دریافت کند، بازهم جرم نبوده و عملیات ربوی مجازات نخواهد داشت.        

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل رباخواری 09122302302
مشاوره حقوقی رایگان با وکیل رباخواری
۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲

                        

برچسب ها:

2 نظر در مورد “رباخواری

    1. لطفا کلیه اسناد و مدارک خود را در خصوص رباخواری به یکی از شبکه های مجازی شماره ۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲ ارسال تا مشاوره حقوقی دقیق با وکیل برایتان انجام گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
آدرس