وکیل نفقه 09126161121

تـــــــرک انفاق

طرح دعوی در خصوص ترک انفاق شوهر یا عدم پرداخت نفقه از جانب زوج به دو صورت کیفری و حقوقی توسط وکیل دادگاه خانواده یا اصیل قابل تشکیل پرونده خانوادگی میباشد این شکایت یا دادخواست میتواند بعنوان یکی از علل عسر و حرج موجب صدور دادنامه طلاق از جانب زوجه در دادگاه خانواده گردد.

در شکایت ترک انفاق از سوی زوجه ( زن ) دادگاه کیفری صرفاً به تعیین مجازات متهم اقدام میکند و در صورتی خواسته زوجه محکومیت زوج ( شوهر ) به پرداخت نفقه باشد ، باید با رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی نسبت به تقدیم دادخواست و مطالبه آن اقدام نماید ،نفقه معوقه قابل تقسیط براساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می باشد .

شکایت کیفری این جرم در دادسرا مورد رسیدگی قرار گرفته و دادخواست حقوقی آن در صورتیکه مبلغ آن زیر بیست میلیون تومان باشد در شورای حل اختلاف و افزون بر آن در دادگاه خانواده بررسی و مورد رسیدگی قرار میگیرد.

*ترک انفاق و نفقه*

پرونده های مربوط به ترک انفاق یکی از بیشترین دعاوی در حال رسیدگی در دادسراها و دادگاه های خانواده بوده و نقش و حضور وکیل در این دعاوی و انتخاب یک وکیل خوب و مجرب و متخصص در آن بسیار اهمیت دارد .

دفتر وکالت ما با توجه به توان ضعیف مالی این بانوان تصمیم گرفته است که جهت سهولت در احقاق حق و دسترسی به وکیل  پرونده های این نوع موکلین را بصورت اقساطی پذیرا گردد .

نوسانات اقتصادی جامعه در بعد از انقلاب اسلامی و به تبع آن بیکاری فراگیر و کاهش درآمدها بیشترین تاثیر را در افزایش شکایت ترک انفاق در روابط زن وشوهر نهاده و آنرا به صدر آمار دعاوی و اختلاف خانوادگی کشانده است.

براساس ماده ……..قانون مدنی نفقه عبارتست از کلیه خرج و مخارج زندگی مشترک اعم از خوراک ؛پوشاک ؛مسکن ؛اثاث خانه و تأمین هزینه های زندگی مشترک بصورت متعارف و معمول که تأمین آن بر عهده شوهر میباشد.

به محض وقوع واقعه نکاح مرد موظف به پرداخت نفقه (خرج و مخارج زندگی مشترک و فرزندان)بوده و زن نیز در مقابل موظف به تمکین خاص و عام (انجام وظائف زناشوئی )در مقابل مرد میباشد.

در صورت اثبات عدم تمکین (نشوز زن ) زوجه مستحق دریافت نفقه نخواهد بود که البته لازم است ابتدا ناشزه بودن زن در دادگاه اثبات شده است که تا وکیل مدافع بتواند آنرا در دادگاه نفقه مورد استناد قرار دهد و صرف ادعا کافی نیست و حتی توافق بر طلاق و داشتن پرونده اختلاف خانوادگی نیز دلیلی بر ناشزه بودن نمی باشد.

تمکین مقدم بر نفقه است و ثبوت نفقه متفرع بر علقه زوجیت است و چنانچه زوجه اعتراف بانقطاع علقه زوجیت نموده و یا حاضر نباشد نزد شوهر برود و یا اقرار به عدم تمکن نماید مستحق نفقه نخواهد بود و حسب مفهوم مخالف ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی در این صورت ادعای نفقه رد خواهد گردید.

طبق ماده ۱۱۰۷،۱۱۰۶،۱۱۰۲ قانون مدنی و همچنین  شوهر موظف است نفقه همسر خود را پرداخت نموده و بر اساس ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی در صورت امتناع و سرپیچی مرد از پرداخت نفقه به زن زوجه می تواند در دادگاه خانواده شوهر را به پرداخت نفقه معوقه محکوم نموده و در اینگونه موارد دادگاه میزان نفقه را معین می نماید.

*نحوه ی شکایت ترک انفاق و نفقه معوقه*

شکایت زن از شوهر در خصوص عدم پرداخت هزینه های زندگی یا نفقه به دو صورت کیفری و حقوقی قابل طرح میباشد.

شکایت کیفری ترک انفاق در دادسرای عمومی محل سکونت زوجین ثبت و تشکیل پرونده میگردد.

با احضار با جلب شوهر تفهیم اتهام گردیده و در صورت توجه اتهام اقدام به صدور قرار تأمین کیفری گردیده و در صورت عجز از تأمین قرار کفالت یا وثیقه شوهر روانه زندان می گردد.

پس از تکمیل پرونده و صدور کیفر خواست در داسرا پرونده بعد از تایید کیفر خواست توسط دادیار اظهارنظر دادسرا به دادگاه ارسال و دادگاه با تعیین وقت بعد از جلسه دادرسی مبادرت به صدور رأی خواهد نمود.

وکیل زن و شوهر در کلیه مراحل دادرسی حق حضور داشته و این شکایت حتی بدون حضور زن قابل انجام است و وکیل رسمی دادگستری می تواند از ابتدا تا انتها حتی بدون حضور زوجه این پرونده را به نتیجه برساند.

در شکایت کیفری نفقه صرفاً شوهر مجازات میگردد،اما جهت مطالبه نفقه معوقه یا محکومیت مالی مرد لازم است دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده توسط زن یا وکیل رسمی دعاوی خانوادگی تسلیم یا ثبت نماید.

پس از انجام تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی و قانون حمایت خانواده جلسه دادگاه تشکیل و مبادرت به صدور دادنامه مقتضی خواهد نمود.

*انواع نفقه*

۱)نفقه ایام زوجیت

۲)نفقه ایام عده طلاق

۳)نفقه عده فوت

۴)نفقه فرزند مشترک

نفقه ایام عده طلاقز لحاظ حقوقی در طلاق رجعی تا پایان مدت عده (سه ماه و ده روز ) زوجیت استمرار داشته چرا که در ایام عده حق رجوع وجود داشته که در صورت رجوع بدون لزوم عقد جدید رابطه زناشوئی استمرار می یابد بنابراین در ایام عده مرد مکلف است یا مع الواسطه هزینه های زندگی  همسر مطلقه خود را پرداخت نماید.

 

نفقه ایام زوجیت :به محض انعقاد واقعه نکاح چه زن در خانه پدر باشد یا شوهر حق نفقه برقرار بوده و یکی از وظائف زوج میباشد در صورت عدم پرداخت هزینه های زندگی  و ترک انفاق زوجه یا وکیل قانونی وی حق شکایت و مطالبه نفقه را خواهد داشت.

نفقه عده فوت :

هزینه های زندگی زوجه در ایم عده فوت از اموال زوج پرداخت میگردد و

نفقه فرزند مشترک:شوهر موظف است در هر شرایطی حتی بعد از طلاق نفقه فرزندان مشترک را بپردازد و هزینه زندگی آنان را تامین نماید.

                                        ــــ ــــ ــــ ـــــ ـــ ــــ ــــ ــــ ــــ

ما در زودترین زمان ممکن پرونده ها ، شکایات و دعاوی شما را در دادگاه خانواده به نتیجه می رسانیم .

هزینه وکیل بسیار پائین و باورنکردنی و در اقساط بلند مدت بوده تا متحمل فشار مالی نشوید .

ما بصورت شبانه روزی و رایگان پاسخگوی شما عزیزان می باشیم.

از مشاوره رایگان تلفنی و ….. ما بهره مند شوید .

مــــــا حـــوصله شما را داریـــم!

۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲

۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱

نشانی ما : تهران ـ میدان فردوسی ـ  نرسیده به استاد نجان اللهی – کوچه نیائی ـ پلاک ۱/۷

                                     ــــ ــــ ــــ ـــــ ـــ ــــ ــــ ــــ ــــ 

در صورت عدم پرداخت هزینه های زندگی فرزند مشترک از ناحیه پدر مادری که طفل تحت حضانت وی قرار دارد می تواند دعوی مربوط به نفقه را در دادگاه خانواده طرح نماید  لازم به ذکر است که ترک انفاق در خصوص  فرزند مشترک تنها در خصوص اینده قابل قبول بوده و قابل جمع نمیباشد و معوقه آن از این حیث قابل مطالبه نیست.

چهت بازگشت به سرفصل وکیل دادگاه خانواده لطفا اینجا را کلیک بفرمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
برای تماس کلیک کنید.
ارتباط در واتساپ
تماس بگیرید
آدرس