قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی

بخش مهمی از آرایی که مراجع قضایی و دادگاه ها صادر میکنند قرار است و قرار اناطه یکی از مهمترین و بحث انگیزترین قرارهای صادره در پرونده های کیفری میباشد .

قرار رایی است که تمام کننده دعوا نیست و  برای رسیدگی موقتی تا مرحله ای صادر میشود تا شرایط لازم برای صدور حکم قطعی و مقتضی فراهم شود .

قرار ها انواع مختلفی دارند ویکی از مهم ترین این قرار ها ، قرار اناطه می باشد .

معنای لغوی اناطه : اناطه در لغت به معنای موکول کردن   ومنوط کردن است یعنی نتیجه گیری نسبت به یک موضوعی منوط به اثبات صحت آن موضوع توسط مرجعی دیگر است.

دفتر وکالت ما با ۳۰ سال سابقه کار مفید اماده قبول وکالت پذونده های شما میباشد  جهت مشاوره حقوقی رایگان ابتدا اسناد و مدارک خود را به واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲ارسال فرموده تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم جهت مشاوره رایگان حقوقی دعوت شوید .

ادرس دفتر وکالت ما :

تهران میدان فردوسی نرسیده به استاد نجات اللهی کوچه نیائی پلاک ۷ ممیز یک دفتر وکالت و مشاوره حقوقی رایگان با وکیل

قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی
قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی

و اما قرار اناطه :  

گاهی در حین رسیدگی به پرونده ای موضوعی مطرح میشود که خارج از صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به دعوی می باشد در این مرحله به درخواست خواهان مبنی بر عدم صلاحیت مرجع رسیدگی ، قاضی قراراناطه صادر میکند و به خواهان یک فرصت یک ماهه میدهند که به همراه استنادات و مدارک خود به مرجع صالح مراجعه و طرح دعوا کند همچنین لازم است در این مدت ، رسید رسیدگی به پرونده توسط آن مرجع صالح را به دادگاه صادر کننده قرار اناطه تسلیم کند .  

اگر در این مدت زمان یک ماهه خواهان نتواند در مرجع صالح طرح دعوا کند ، قاضی رسیدگی کننده قرار اناطه را رد می کند و اقدام به صدوررای قطعی و مقتضی میکند .

برای مثال :  

فردی شکوائیه خیانت در امانت میدهد و طرف مقابل مدعی مالکیت ان است در چنین حالتی قرار اناطه صادر میگردد تا زمانیکه پرونده دادگاه حقوقی در خصوص اثبات مالکیت به نتیجه برسد .

قرار اناطه از چه نوع دادگاه هایی صادر میشود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اصولا قراراناطه یک تاسیس کیفریست و مشابه حقوقی ان قرار توقف در رسیدگی طبق ماده ۱۹ آیین دادرسی مدنی و ماده ۲۱ آیین دادرسی کیفری قرار  اناطه هم در دادگاه های حقوقی و هم دردادگاه های کیفری قابلیت صدور را دارد و طبق این قوانین مرجع رسیدگی کننده در صورت تشخیص عدم صلاحیت و برای احراض موضوعی که خواهان مدعی میشود ، قرار اناطه صادر میکند تا ذینفع ظرف مدت یک ماهه اقدامات لازم برای رسیدگی و احراز موضوع عنوان شده در دادگاه صالح را به سرانجام برساند و پس از مشخص شدن آن موضوع که صدور حکم نهایی بستگی به مشخص شدن نتیجه آن دارد ، اقدام به صدور حکم نهایی کند .

همچنین شایان ذکر است طبق ماده ۵۰ آیین دادرسی دیوان عدالت اداری  قرار اناطه در دیوان عدالت اداری نیز قابل صدور است .  

ماده ۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری :

هرگاه احراز مجرم بودن متهمی منوط به اثبات مسایلی باشد که رسیدگی به آنها در صلاحیت مرجع کیفری نباشد ، و در صلاحیت دادگاه حقوقی است ، با تعیین ذی نفع و با صدور قرار اناطه ، تا هنگام صدور رای  قطعی از مرجع صالح ، تعقیب متهم ، معلق و پرونده به صورت موقت بایگانی میشود .

تبصره ۱- در مواردی که قراراناطه توسط بازپرس صادر میشود ، باید ظرف ۳ روز به نظر دادستان برسد .درصورتی که دادستان با این قرارموافق نباشد حل اختلاف طبق ماده ۲۷۱این قانون ،یعنی توسط دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به آن اتهام را دارد، به عمل می آید

تبصر ۲- اموال منقول از شمول این ماده مستثنی هستند .

تبصره ۳- مدتی که پرونده به صورت موقت بایگانی می شود ،جزء موارد مرور زمان محسوب نمی شود .

طبق تبصره ۱ ماده ۲۷۰قانون آیین دادرسی کیفری اعتراض به قرار مزبور  ظرف ۱۰روز از تاریخ ابلاغ توسط شاکی امکان پذیر است .

ماده ۱۹ آیین دادرسی مدنی :

هرگاه رسیدگی به دعوا منوط به اثبات ادعایی باشد که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه دیگری  است ، رسیدگی به دعوا تا اتخاذ تصمیم از مرجع صلاحیتدار متوقف می شود . در این مورد ، خواهان مکلف است ظرف یک ماه در دادگاه صالح اقامه دعوا کند و رسید آن را به دفتر دادگاه رسیدگی کننده تسلیم نماید ، در غیر اینصورت قرار رد دعوا صادر میشود و خواهان می تواند پس از اثبات ادعا در دادگاه صالح مجددا اقامه دعوی نماید .

تفاوت قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی :

قرار اناطه یک تاسیس کیفریست اما قرار توقف در رسیدگی حقوقیست بنابراین قرار اناطه در پرونده های کیفری و قرار توقیف رسیدگی در پرونده های حقوقی و مدنی مورد استفاده قرار میگیرد .

رای وحدت رویه در خصوص قرار اناطه :

در مورد صدور قرار اناطه اختلاف نظر هایی وجود دارد که منجر به صدور قرار مشورتی و وحدت رویه شده است :

۱-درمورد عدم تمکین زوجه و عدم اقدام مرد برای پرداخت نفقه از موجبات صدور قرار اناطه نمی باشد .

۲- در جرم تصرف عدوانی چنانچه دادگاه کیفری با اختلاف نظر طرفین مالکیت ملک موضوع تصرف و یا حق ارتفاق مواجه گردد و اسناد و دلایل مدارکی ارایه گرددکه قابل توجه باشد طوری که ثبوت تقصیر متهم منوط به احراز مالکیت یا حق ارتفاق باشد قرار اناطه صادر میگردد .

۳- در صورتی که سند مالکیت خواهان خلع ید مقدم الصدور باشد باید بر اساس آن حکم به خلع ید صادر گردد و قرار اناطه صادر نمیشود .

قراراناطه در دیوان عدالت اداری :

همانگونه که در بالا نیز عنوان شد در دیوان عدالت اداری نیز هنگامی که رسیدگی به پرونده در دیوان عدالت اداری موکول به اثبات امری باشد که در صلاحیت مرجع دیگری غیر از دیوان عدالت می باشد  قرار اناطه برای ذینفع صادر میگردد .

در این حالت نیز پس از اینکه اخطاریه قرار اناطه به ذینفع صادر شد ، وی به مدت یک ماه فرصت دارد تا پرونده را به مرجع صالح مراجعه کند و طرح دعوا نماید  و پس از طرح دعوا رسید یا گواهی مبنی بر طرح موضوع به دادگاه صالح را به دیوان عدالت اداری ارایه کند .

دفتر وکالت ما با ۳۰ سال سابقه کار مفید اماده قبول وکالت پذونده های شما میباشد  جهت مشاوره حقوقی رایگان ابتدا اسناد و مدارک خود را به واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲ارسال فرموده تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم جهت مشاوره رایگان حقوقی دعوت شوید .

ادرس دفتر وکالت ما :

تهران میدان فردوسی نرسیده به استاد نجات اللهی کوچه نیائی پلاک ۷ ممیز یک دفتر وکالت و مشاوره حقوقی رایگان با وکیل

قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی
قرار اناطه و قرار توقف رسیدگی
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
آدرس