وکیل ملکی و ساختمانی 09126161121

قانـــون پیش فروش ساختــــمان

پیش فروش واحدهای مسکونی و تجاری یکی از پر مناقشه ترین روابط اقتصادی در ایران بوده و همیشه حجم عظیمی از دعاوی و پرونده های ملکی و ثبتی را به خود اختصاص داده که مورد توجه وکیل ها و کارشناسان حقوقی نیز می باشد .

در سال ۱۳۸۹ قانونگزار بر آن گردید که در راستای سامانبخشی به این بخش از اقتصاد مسکن تدبیری بیندیشید که بدینترتیب قانون پیش فروش ساختمان در مورخ۱۲/۱۰/۱۳۸۹ به تصویب رسید از تاریخ تصویب این قانون پیش فروش ساختمان با رعایت تشریفات قانونی از طریق تنظیم سند رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه معامله به اداره ثبت اسناد و املاک صورت می پذیرد .

تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان در نزد مشاورین املاک ممنوع است و مشاورین املاک پس از انجام مذاکرات مقدماتی و دریافت کمیسیون و حق دلالی خود می بایست طرفین معامله یعنی پیش فروشنده و پیش خریدار را به یکی از دفاتر اسناد رسمی هدایت یا دلالت نمایند چنانچه هر یک از بنگاه ها و مشاورین املاک از ماده ۲۴ قانون پیش فروش آپارتمان تخطی نماید به ۱ تا ۲ سال حبس و تعلیق و یا ابطال پروانه کسب توسط اتحادیه مشاورین املاک محکوم میگردد ، بنابراین تنظیم و امضاء هرگونه قرارداد پیش فروش آپارتمان در بنگاه های معاملات ملکی ممنوع بوده و فقط در دفاتر اسناد رسمی و طی قرار داد رسمی محضری میباشد .

مدارک لازم جهت تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان در دفتر اسناد رسمی : 

  1. سند مالکیت ملک
  2. پروانه ساخت شهرداری
  3. شناسنامه فنی هر واحد بصورت جداگانه
  4. بیمه نامه
  5. تأئیدیه مهندس ناظر ساختمان در خصوص پی کنی و پایان عملیات پی کنی
  6. استعلام ثبتی از اداره ثبت اسناد و املاک و در صورت گردش عملیات ثبتی ملک

بنابراین لازم است دقت فرمائید که :

« پیش فروش ساختمان بعد از اتمام عملیات پی کنی امکانپذیر می باشد .»

 بنابر این بعد از اتمام عملیات پی کنی و تائیدیه مهندس ناظر می توان نسبت به پیش فروش ساختمان اقدام نمود ،شایسته است توجه کلیه سرمایه گذاران و مالکین محترم را به اهمیت موضوع بیمه جلب نموده وصرفنظر از بیمه ساختمان و بیمه حوادث ناشی ازکار لازم است بیمه پیش فروش آپارتمان در قبال خسارات ناشی از عیب بنا و سایر خسارات مقرر در ماده ۹ قانون پیش فروش ساختمان نیز انجام و به دفتر اسناد رسمی جهت تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان ارائه شود .

براساس ماده ۲۲ قانون پیش فروش ساختمان به هنگام صدور پروانه ساختمان جهت هر واحد شناسنامه فنی مستقل با ذکر مشخصات کامل و ملحقات و سایر حقوق با شماره مسلسل صادر و به متقاضی تسلیم میگردد .

مجوز انتشار آگهی جهت پیش فروش ساختمان نیز توسط وزارت راه و شهر سازی صادر گردیده و بدون مجوز انتشار آگهی پیش فروش آپارتمان ممنوع می باشد .

جهت اخذ مجوز آگهی لازم است پروانه ساخت شهرداری ، شناسنامه فنی و تائید مهندس ناظر ارائه شود ،تخلف از قاعده فوق و انتشار بدون مجوز آگهی مجازات در پی داشته و موجب محکومیت خواهد گردید .

مشاوره حقوقی رایگان در دفتر وکالت ما

ملاقات حضوری رایگان با وکیل بدون پرداخت حق المشاوره

قبول وکالت کلیه دعاوی کیفری ؛ حقوقی و خانواده

توسط وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی

تلفن :             ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱

نشانی دفتر وکالت :

تهران ـ میدان فردوسی ـ نرسیده به استاد نجات اللهی ـ کوچه نیائی ـ پلاک ۱/۷

قابل توجه کلیه انبوه سازان و سرمایه گذاران

و مالکین و سازندگان ساختمان

ما با تخفیف ویژه و حق الوکاله اقساطی حاضر به قبول وکالت شما میباشیم تا از ابتدا تا انتهای پروژه تمامی مشکلات حقوقی شما را مرتفع نموده و راهکارهای مناسب را پیش پای شما خواهد نهاد .

مشورت با وکیل دادگستری شما را از بسیاری بلایا و تبعات بیمه خواهد نمود .

در طول اجرای یک پروژه از ابتدا تا انتها که حداقل آن یکسال به طول خواهد انجامید چه در روابط کارگری و حتی پیش فروش ساختمان و …

ممکن است مشکلات فراوانی حادث گردید که وقت و هزینه بسیاری برای شما به همراه داشته باشد .

انتخاب وکیل پروژه یا یک کارشناس حقوقی در کنار شما بسیار ضروری است .

###

برای جلوگیری از کلاهبرداری و فروش یک ساختمان به چند نفر و تضمین بهتر حقوق پیش‌خریدار، باید برای تنظیم قراردادِ پیش‌فروش ساختمان به دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود.
معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

###

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
آدرس