دادســـرا و دادگاه انتظامی سردفتران

رسیدگی به تخلفات و اعمال غیر قانونی دفاتر اسناد رسمی ، سردفتران و دفتر یاران اسناد رسمی براساس ماده ۳۲ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب سال ۱۳۱۷ پس از گزارش بازرس و یا شکایت شاکی خصوصی در دادسرای انتظامی سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی انجام میگردد .

این شکایت ممکن است از طریق سازمان ثبت اسناد واملاک به دادسرای انتظامی سردفتران ارجاع گردد .

این مرجع مانع از طرح شکوائیه شاکی خصوصی در جرائم کیفری سردفتران و دفترخانه های اسناد رسمی در دادسرای عمومی به سبب تخلفات کیفری مانند جعل اسناد و …. نمی باشد .

دادسرای انتظامی سردفتران معمولاً در محل اداره ثبت اسناد و املاک هر استان یا کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی تشکیل می گردد .و چنانچه بعد از شکایت از دفترخانه و اثبات جرم دفترخانه و عدم صلاحیت سردفتر یا دفتر ار رای هیات بدوی صادر و صورت اعتراض ظرف ۱۰ روز پرونده به هیات تجدیدنظر ارسال میگرددشکایت از سردفتران ازدواج و طلاق نیز به همین منوال می باشد .

بعد از مراحل دادسرا و دادگاه که متشکل از هیاتی می باشد یک هیات تجدیدنظر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تهران مستقر بوده که به تجدیدنظر و اعتراض به آراء دادگاه بدوی انتظامی سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی رسیدگی می نماید .

دادگاه ( هیات ) تجدیدنظر متشکل از سه عضو می باشد .

 1. معاون ثبت اسناد و املاک کشور در امور اسناد
 2. یک عضو از کانون سردفتران تهران به انتخاب کانون سردفتران ودفتریاران اسناد رسمی تهران
 3. یکی از قضات دیوانعالی کشور به انتخاب وزیر دادگستری

در صورت تعلیق سردفتر یا دفتریاردفاتر اسناد رسمی جهت پاسخ به ارباب رجوع کفیل جهت پاسخگوئی تعیین میگردد .

محکمه انتظامی با شکایت وزیر دادگستری نیز در خصوص جریان خلاف امور دفتر خانه و یا جرم و تخلف در تنظیم اسناد رسمی می تواند سردفتر یا دفتریار دفترخانه را معلق و یا محکوم نماید .

چنانچه در اثر تخلف در تنظیم سند و یا وکالتنامه و یا هر سند دیگری توسط دفترخانه اسناد رسمی و یا جعل و تزویر و یا تخلفات دفاتر ازدواج وطلاق دچار خسارتی گردیده اید و یا بدون حضور و امضاء شما سندی تنظیم گردیده است می توانند جهت مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ تماس حاصل فرموده و با اعطاء وکالت رسمی به وکیل پایه یک دادگستری با سوابق و احاطه علمی به قانون ثبت اسناد رسمی حقوق از دست رفته خود را بازیافته و از خسارات بیشتر پیشگشری نمائید .

 ماپذیرش و اعلام وکالت رسمی علاوه برشکایت کیفری از دفتریار و سردفتر محکومیت انتظامی دفترخانه اسناد رسمی و همچنین ابطال اسناد مجعول و خلاف را انجام خواهیم داد .

چنانچه با اسناد مجعول سندی در دفترخانه با سند مالکیت و کارت ملی جعلی انجام شده باشد بعد از اثبات کیفری دادخواست ابطال سند تسلیم شده و با عودت سند بنام مالک اصلی اسناد افراد دیگر ابطال میگردد که مستلزم تشریفات خاص قضائی و زمان و هزینه بسیار می باشد .

8 نظر در مورد “دادسرا و دادگاه انتظامی سر دفتران و دفتر یاران

 1. با عرض سلام و احترام دایی من با تبانی و مشارکت و دادن رشوه به دفترخانه اسناد رسمی ۲۷ یزد از مادرم در سال ۸۷ وکالت بلاعزل فروش کلیه اموال ورثه پدری اش گرفته در زمان وکالت اسمی از بلاعزل و توجیه ایشان در دفترخانه توسط سردفتر انجام نشد، چون در این زمینه شاهد و مدرکی جهت اثبات این امر نداریم، به ناچار سکوت اختیار کرده و موکل(دایی) هم علیرغم عدم رعایت غبطه و مصلحت موکل برخی از اموالشان را انتقال کرده و به نام خودش با مبلغ خرید بسیار اندک کردند ولی اکنون متوجه شدیم که در متن وکالت نامه از کلمه ضمن عقد خارج لازم ذکر نشده است که یکی از وکلای پایه یک دادگستری این را جهت فسخ وکالتنامه کافی دانسته است اما سردفتر حاضر به ابطال وکالتنامه نمی باشد. لطفا راهنمایی فرمایید تا چه اقدامی جهت بازپس گیری و پیشگیری اموال مادرم انجام دهم؟

  1. با سلام و عرض ادب

   لازم است کلیه اسناد و مدارک استنای شما بررسی شده تا مشخص شود که تخلف سر دفتر یا دفتر یار از چه سنخی بوده و قابل طرح در کدام مرجع قانونی میباشد .
   تخلفات سر دفتران و دفتر یاران علاوه بر دادسرای انتظامی کانون سر دفتران قابل پیگرد از لحاظ کیفری و حقوقی نیز میباشد .
   لطفا کلیه مدارک تخلف دفترخانه و اسناد مرتبط را به واتس آپ شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ ارسال فرمائید .

 2. سلام میخوام از دفتر خانه اسنادرسمی شماره ۱۱سردفتر زینب کریمی نیا به خاطر سواستفاده از مدارک وگرفتن امضاه که کارت ملی پیش این خانم گذاشتم برای بردن دیدم امضای کردم گفتم هواست هست نمیدونم کجا گذاشتم ۱۰روز سرگردان کرد آخرش نداد وامکان سوءاستفاده برای وکالت کاری یا تام اختیار به خانم داد باشه و دست یا انگشت به سیتم نزدم این احتمال وجود داردکه بدون سیستم وکالت به خانم داد باشد.لطفا راهنمای کنید

 3. وقتی دفتر خونه ایی تخلف میکنه و خلافشم محرض میشه ولی باز به فعالیتش ادامه میده و امتیاز دفترخونش لغو نمیشه ؛ یعنی قانون و عدالت قوه قضائیه معنی نداره و اثبات میشه همه قوانین به نفع متخلف و به ضرر مااک که مورد ظلم قرار گرفته واقع گردیده و نمیتوان به عدالت سازمان ثبت و اسناد و املاک و قوه قضائیه ایمان داشت . محکوم همیشه حاکم است و خواهان متضرزر . حیف به عدالت

  1. با سلام متاسفیم که اثباب ناراحتی شما فراهم امده اما باید عرض کنیم که مجازات سردفتران و دفتریاران متخلف تنها لغو امتیاز و بسته شدن دفترخانه نبوده و در صورت اثبات تخلف به درجات مختلفی از مجازات محکوم خواهند شد و قطعا این سردفتر متخلف هم محکوم به یکی از مجازاتهای مقرر درقانون که الزاما نمیتواند بسته شدن دفترخانه اش باشد محکوم گردیده است .

 4. با سلام . چهارشنبه ۱۴-۱۰-۱۴۰۱ به دفترخانه به شماره ( شماره محفوظ ) برای امضا به عنوان شاهد وکالتنامه مراجعه کردم و دو وکالتنامه را خواندم و بعد انرا امضا کردم ولی بعد از ساعتی در خارج از دفترخانه متوجه شدم سه وکالتنامه را امضا کردم یعنی با جوسازی یکی از بستگان خودم که با دفتریار نیز نسبت فامیلی داشت به من دو وکالتنامه دادند که خواندم و امضا کردم ولی سومین وکالتنامه را بدون رویت کردن و مطالعه امضا کردم . ایا این کار دفترخانه تخلف است ؟ . و قابل رسیدگی است؟ ضمنا در دفترخانه دوربین مدار بسته بود و صحت گفتار من قابل اثبات است . با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
آدرس