دادگاه و دادسرای ویژه روحانـــــــــیت

پرونده ها ؛ شکایات ؛ جرائم و مجازات روحانیون متخلف در صلاحیت دادسرا ی ویژه روحانیت می باشد ؛ بدلیل تخصصی بودن رسیدگی در این دادسرا حضور وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی مسلط ضروری بنظر میرسد .

دعاوی حقوقی و مدنی  و شکایت علیه روحانی در محاکم عمومی رسیدگی می شود مگر اینکه مصلحت غیر از این باشد ! مرجع این تشخیص دادستان دادسرای ویژه روحانیت می باشد ، دادستان ویژه روحانیت از طریق رهبری منصوب می شود .

بر خلاف دادسرای نظام دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت به تمامی جرائم علیه روحانیون و طلبه ها و هر پرونده ای که یکطرف آن روحانی باشد رسیدگی می نماید .

چنانچه شکایتی علیه یک روحانی در دادسرای عمومی مطرح گردد و یا اینکه از طرفین پرونده در مراحل دادرسی اعلام نماید که طلبه یا روحانی می باشد پرونده با صدور قرار عدم صلاحیت به دادسرای ویژه روحانیت ارسال و مورد رسیدگی قرار میگیرد .

براساس ماده ۱۳ آئین نامه دادسراها و دادگاه ویژه روحانیت مصوب مرداد ۱۳۶۹ و الحاقی ۱۳۸۴ صلاحیت دادسرا ی ویژه روحانیت به شرح ذیل میباشد :

  • کلیه جرائم روحانیون و اعمال خلاف شأن آنان و یا اختلافات محلی مخل به امنیت عمومی که طرف اختلاس روحانی باشد و اتهامات اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ، شورای نگهبان ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، وزرا ء و معاونین وزیر ، معاونان و مشاوران روسای سه قوه ، سفرا ، دادستان ، رئیس دیوان محاسبات ، دارندگان پایه قضائی و ائمه جمعه و …. که روحانی باشند و یا هر گونه شکایتی از ناحیه شهروندان علیه یک روحانی یا طلبه در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی میگردد .

پذیرش وکالت از ناحیه وکیل رسمی دادگستری در پرونده های دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت مستلزم تسلط وکیل به آئین نامه ی دادسراها و دادگاه ویژه روحانیت مصوب مرداد ۱۳۶۹ و اصلاحی و الحاقی ۱۳۸۴ میباشد و با توجه به خاص و امنیتی بودن رسیدگی در این دادسرا صبر بسیار طلبیده و بستگی به سلیقه شخصی مقام رسیدگی کننده با وکیل و موقعیت روحانی مربوطه داشته و در واقع وکالت دادسرای ویژه روحانیت بیشتر تعاملی بوده و کار آسانی نمی باشد .

نشانی دادسرای ویژه روحانیت و دادگاه روحانیت در تهران : زعفرانیه ـ خیابان مقدس اردبیلی می باشد دادسرای ویژه روحانیت در بسیاری از مراکز استانها نیز فعال است اما پرونده های خاص صرفاً در تهران مورد رسیدگی قرار میگیرد .

دعاوی حقوقی و مدنی علیه روحانیون مطابق قوانین در دادگاه های مدنی و حقوقی رسیدگی خواهد شد مگر مواردی که بر حسب ضرورت رسیدگی بدان از نظر دادستان ویژه منصوب روحانیت در دادگاه ویژه اصلح باشد که در این صورت دادسراها و دادگاه ها براساس ماده ۱۴ آئین نامه ویژه دادسراها و دادگاه روحانیت موظفند پرونده را به دادگاه ویژه روحانیت ارسال نمایند .

پذیرش و قبول وکالت در دادسرا  ودادگاه ویژه روحانیت و شکایت علیه روحانیون و یا نیاز به وکیل جهت دفاع در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت را به ما منعکس نمائید .

جهت مشاوره حضوری و تلفنی رایگان حقوقی با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱  در تمام ساعات شبانه روز با وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی ارتباط حاصل نموده و وقت ملاقات حضوری رایگان دریافت نمائید .

دادگاه ویژه روحانیت دارای صلاحیت ذاتی در رسیدگی به جرائم و شکایات علیه روحانیون می باشد و براساس ماده ۱۵ آئین نامه آن « سایر دادسراها در اموری که نسبت به روحانیون از آنها صلب صلاحیت گردیده ، حق ورود ، تحقیق و تعقیب را ندارند …. » به این ترتیب هیچ دادسرا و دادگاهی توان اختلاف با این دادسرا و دادگاه را ندارد .

دادگاه ویژه روحانیت یک مرجع قضائی اختصاصی موقتی ( و نه دائمی ) است و هر زمان مقام رهبری دستور دهد انحلال خواهد یافت .

شایان ذکر است چنانچه دو یا چند نفر مرتکب جرمی شده باشند و حداقل یکنفر از آنان روحانی باشد رسیدگی به پرونده و تمامی متهمین در صلاحیت دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت می باشد ؛ این در حالی است که مثلاً هرگاه اشخاص بزرگسال با مشارکت یا معاونت یک طفل یا نوجوان مرتکب جرمی شود فقط به جرائم اطفال و نوجوانان در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی خواهند شد .

اگر یک روحانی با یک طفل اعم از بالغ یا غیر بالغ مرتکب هر جرمی اعم از منافی عفت مانند زنا یا لواط یا رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ یا سایر جرائم مانند قتل یا آدم ربائی  و … شود با توجه به ماده ۳۱ آئین نامه دادسراها و دادگاه های ویژه روحانیت ـ که یک مصوبه خاص رهبر است ـــــ

به اتهامات همگی در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی بعمل خواهد آمد .

تجـــــدیدنظـر احکام دادگاه ویژه روحانـــیت

تجدیدنظر از دادنامه های دادگاه ویژه روحانیت در مرجعی خاص بنام دادگاه تجدید نظر ویژه روحانیت انجام میگردد و مرجع تجدیدنظر و فرجامخواهی آن یکسان است و آراء دادگاه ویژه روحانیت توسط محکوم علیه یا وکیل وی قابل رسیدگی در دیوان عالی کشور یا سایر مراجع نمیباشد و تنها دادستان کل ویژه روحانیت می تواند بعد از تجدیدنظر و قطعیت رای ورود نموده و یا در صورتیکه حکم را خلاف قانون یا شرع تشخیص دهد اجرای آنرا متوقف و پرونده را حهت رسیدگی مجدد ارجاع دهد .

بنابراین محکوم علیه یا وکیل رسمی دادگستری و یا دادستان کل ویژه روحانیت مطابق قوانین مربوطه مجاز به اعاده دادرسی بوده که مرجع تصمیم گیری آن دادگاه تجدید نظر ویژه روحانیت می باشد !

1 نظر در مورد “دادسرای ویژه روحانیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
برای تماس کلیک کنید.
ارتباط در واتساپ
تماس بگیرید
آدرس