دادسرا و دادگاه نظام

(سازمان قضائـی نیروهای مسلح )

به موجب قانون جرائم و مجازات نیروهای مسلح مصوب ۱۳۸۲ سازمان قضائی نیروهای مسلح دادسرا و دادگاه نظام به تخلفات و جرائم و پرونده هاو شکایات علیه نیروهای نظامی و انتظامی و سازمان ها و موسسات وابسته به آن رسیدگی می نماید .

دفتر وکالت ما با سابقه و تجربه پذیرش وکالت موکلین در دادسراها و دادگاه های نظامی  نامی آشنا با مهارت و تسلط کامل به قوانین ؛ جرائم و مجازات های نیروهای نظامی و انتظامی می باشد .

جهت هر گونه مشاوره حقوقی با وکیل با تجربه و ماهر دادگستری در خصوص پرونده های نظامی و انتظامی با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید .

دادسرای نظام نسبت به جرائم ، شکایات و گزارشات ذیل صلاحیت رسیدگی دارد :

  • کلیه پرسنل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • اعضاء و پرسنل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  • پرسنل نیروی انتظامی و حوزه های انتظامی
  • کلیه سربازان وظیفه و جرائم و شکایات و تخلفات علیه آنان و همچنین دانشجویان و محصلان نظامی و انتظامی

لازم به ذکر اسست رسیدگی به جرائمی که نیروهای نظامی و انتظامی در مقام ضابط دادگستری انجام می دهند و یا دعاوی حقوقی علیه آنان در صلاحیت دادسرای نظامی نبوده و در محاکم عمومی رسیدگی میگردد . همچنین به جرائم مربوط به وظائف قانونی کارکنان وزارت اطلاعات در سازمان قضائی نیروهای مسلح رسیدگی میگردد .

پرونده های دادسرای نظام جهت رسیدگی به دادگاه نظامی دو و یک ارسال میگردد .

دادگاه نظامی یک مرجع تجدیدنظر آراء دادگاه نظامی دو و مجازات اعدام و حبس بیش از ۱۰ سال می باشد .

لازم است توجه شود که دادسرا و دادگاه های نظامی تنها به جرائم مربوط به وظائف خاص نظامی و انتظامی رسیدگی می کنند که در حین انجام وظیفه رخ داده باشد .

حضور وکیل در محاکم و دادسرای نظامی علی الخصوص جهت جرائم سربازان وظیفه ضروری بوده و به موجب قوانین خاص و مدافعات قانونی توسط وکیل می توان از تخفیف مجازات یا عفو بهره مند گردید .

در موارد امنیتی طرفین دعوی وکیل یا وکلای خود را براساس ماده ۶۲۵ قانون آئین دادرسی ازبین وکلای رسمی دادگستری مورد تائید سازمان قضائی نیروهای مسلح انتخاب نمائید  .

سازمان قضائی نیروهای مسلح و دادسراو دادگاه نظامی در تهران در نشانی : خیابان شریعتی ـ بالاتر از سه راه قصر ـ سازمان قضائی نیروهای مسلح واقع گردیده و در مراکز استانها و پاره ای شهرستانها دارای شعبه میباشد .

پذیرش وکالت پرونده های شما در دادسرای نظام در سراسر کشور و پیگیری توسط وکیل رسمی دادگستری در دادسرای و دادگاه های نظامی قانوناً مجاز و در قانون پیش بینی گردیده است .

جهت مشاوره حقوقی رایگان و تعیین وقت ملاقات حضوری رایگان با وکیل رسمی دادگستری با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید .

تمرد از اوامر ـ زندان ۶۶ سپاه پاسداران ـ زندان نظامی کهریزک

فرار از خدمت ـ معاونت و تبانی در فرار متهم یا زندانی ـ سرپیچی از اجرای دستور مافوق

فـرار ار خـدمـت

یکی از جرائم مهم پرسنل نیروهای مسلح و سربازان وظیفه که تعداد زیادی از پرونده های دادسراهای نظامی را به خود اختصاص داده جرم فرار از خدمت می باشد ،هر یک از کارکنان و اعضای ثابت نیروهای مسلح یا سربازان وظیفه که بیش از ۱۵ روز متوالی غیبت غیر موجه داشته باشند فراری از خدمت نظام محسوب گردیده و در دادسرای و محاکم نظامی مجازات خواهند گردید .

کادر وظیفه در صورت دستگیری به دادسرا نظام معرفی گردیده و به حبس تا یک سال یا اضافه خدمت محکوم خواهند گردید ،در صورتیکه این فرار همراه با ادوات ، دستبند و یا سلاح سرد و گرم باشد این حبس تا ۱۵ سال افزایش می یابد ،تحریک به فرار نیز در قانون مجازات سنگینی دارد .

چنانچه فراری از خدمت از اعضای کادر ثابت نیروهای مسلح باشد اگر خود را شخصاً بع یگان مربوطه معرفی نماید به حبس ۲ تا ۶ ماه زندان و محرومیت از ترفیع و چنانچه دستگیر شده باشند به ۶ ماه تا ۲ سال حبس با محرومیت از ترفیع به همین میزان محکوم خواهند گردید .

لازم به ذکر است چنانچه سرباز وظیفه ای مرتکب جرم فرار ار خدمت گردیده باشد و شخصاً خود را به یگان مربوطه معرفی نماید ، مجازات سرباز فراری برای بار اول بصورت خود معرف اضافه خدمت به میزان ۲ برابر ایام فرار یا غیبت می باشد .

اما اگر سرباز فراری برای بار دوم خود را حتی اگر بصورت خود معرف معرفی نماید ب جهت داشتن سابقه فرار از خدمت به حکم دادگاه نظامی به ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم میگردد در صورت ارتکاب جرم فرار از خدمت یا سایر جرائمی که رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی می باشد با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ با وکیل پایه یک دادگستری از عفو و تخفیف مجازات برخوردار گردید .

سـوء استفاده از موقعیت و لباس نظامی

استفاده غیر مجاز از لباس نظامی ، درجات ، موقعیت ، شغل و کارت شناسائی توسط هر نظامی برای مقاصد غیر قانونی جرم بوده و در صورت اثبات مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم خواهد گردید .

در صورتیکه البسه نظامی یا درجات نظامی بصورت غیر مجاز از طرف افراد غیر نظامی مورد استفاده قرار گیرد و یا از درجه های نظامی سوء استفاده نمایند برابر قانون مجازات اسلامی و در محاکم و دادسراهای عمومی مجازات خواهند گردید.

مجـازات به کارگیری غیـر مجاز سـلاح

به کارگیری سلاح در ایام صلح توسط مامورین نیروهای مسلح جز در موارد ضروری ممنوع و تنها زمانی مجاز است که مأمور چاره ای جز به کارگیری سلاح نداشته و مراتب آن

ابتدا : تیر اندازی هوائی

سپس :تیراندازی کمر به پائین

و در انتها : تیر اندازی کمر به بالا

پیش بینی شده است .

مامورین هنگام به کارگیری سلاح حتی الامکان باید پا را هدف قرار دهند و مراقب باشند که تیراندازی منجر به فوت نگردیده و به حاضرین آسیبی نرسانند .

در صورتیکه مامور آموزش لازم در مورد سلاحی ندیده باشد در صورتیکه آن سلاح در اختیار وی قرار گیرد فرمانده مجازات خواهد گردید .

اعاده دادرسی از آراء دادگاه های نظامی

 برابر ماده ۵۶۸ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ احکام قطعیت یافته صادره از ناحیه سازمان قضائی نیروهای مسلح یا محاکم نظامی نیز قابل اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور می باشد .

محکوم علیه یا وکیل یا نماینده قانونی او و در صورت فوت یا غیبت محکوم علیه همسر و وارث قانونی او و وصی او و یا وکیل هر یک از آنها با وکالت نامه رسمی ، دادستان کل کشور دادستان مجری حکم و رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح حق درخواست اعاده داشته و ضمناً رئیس قوه قضائیه نیز امکان اعاده دادرسی در مورد آراء  قطعی محاکم نظامی را داشته و می توان از طریق ریاست قوه قضائیه نیز اقدام به در خواست اعاده دادرسی در مورد احکام دادگاه های نظامی نمود ؛ رئیس قوه صرفاً به تجویز ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری چنانچه حکم یا قرار را خلاف شرع بین تشخیص دهد می تواند تجویز اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
برای تماس کلیک کنید.
ارتباط در واتساپ
تماس بگیرید
آدرس