« بافت فـــــرســــوده »

به منظور نوسازی بخش قدیمی شهرها و احیاء و بهسازی آن و حمایت و شریع این فرایند قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری قانونی در ۱۷ ماده در مورخ ۲۹/۱۰/۱۳۸۹ به تصویب رسیده است .

محدوده بافتهای فرسوده : محدوده و نقشه بافت فرسوده شهرها توسط شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی ( سازمان عمران و بهسازی شهری ایران ) تهیه و به تصویب کمیسیونهای موضوع ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می رسد .

نقشه بافت های فرسوده و ناکار آمد شهری در شهرداری ها قابل دسترسی بوده و ما نیز نقشه بافت فرسوده پاره ای از شهرها را نیز در پایان این مبحث قرار داده ایم .

تعریف بافت فرســــــــوده :

بافت فرسوده به آن قسمت از شهر گفته می شود که بدلیل قدمت تاسیسات روبنائی و زیر بنائی ودسترسی ها و خیابانهای و خدمات شهری آن دچار فرسودگی و ناکار آمدی شده و مردمان ساکن در آن محدوده از مشکلات متعدد رنج می برد .

بعنوان مثال کوچه های قدیمی و کم عرضی که امکان خدمات آتش نشانی را در صورت وقوع حادثه مختل نموده و یا پرخطر بودن و قدیمی بودن نحوه دفع فاضلاب شهری و …… از خصائص مشترک این نوع مناطق می باشد .

چــــگونگی حـــمایت از ساخــــت و سازدر بافــــت فرسوده :  

ساخت و ساز در بافتهای فرسوده شهری از بسیاری جهات برای مالکین و سازندگان مقرون به صرفه تر بوده که به ذکر پاره ای از تسهیلات آن می پردازیم :

  • تخفیف تجمیع : در صورتیکه چند مالک در محدوده بافت فرسوده تمایل به تجمیع پلاک ثبتی خود داشته باشند بدون انجام و پرداخت تشریفات قانونی و هزینه ها شهرداری ها می توانند صرفاً با صورتجلسه توافق مالکین نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام نمایند ، هر چند که اخذ پایان کار منوط به انجام تشریفات ثبتی و ارائه سند مالکیت می باشد .
  • صدور پروانه ساختمانی و تراکم دربافت فرسوده : صدور پروانه ساختمانی و تراکم با کاربری مسکونی از حیث عوارض مشمول ماده ۱۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۷ می شود و از تخفیفات ویژه برخوردار میباشد .

علاوه بر همه اینها می توان عوارض ساخت را به پایان عملیات ساخت و ساز و دریافت آن براساس بهای روز موکل نمود و یا اینکه مجری طرح می تواند در مقابل عوارض و مطالبات شهرداری نسبت به واگذاری بخشی از فضاهای احداثی طرح اقدام و یا آنرا با شهرداری تهاتر نماید که امتیازقابل توجهی برای عملیات ساخت و ساز در بافتهای فرسوده شهری می باشد .

  • تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود و کارمزد کم و پائین دربافت فرسوده :

برابر دستور بانک مرکزی ۲۵% از تهسیلات بانکی ارزان قیمت به بخش مسکن بافت فرسوده اختصاص داشته که با سود و کارمزد پائین به متقاضیان احداث مسکن در بافتهای فرسوده اختصاص یافته است که به متقاضیان ساخت و ساز دربافت فرسوده پرداخت میگردد .

  • بخشودگی مالیاتی در محدوده بافت فرسوده :

براساس ماده ۱۲ قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافهتای فرسوده و ناکار آمد شهری در صورتیکه مودیان بزرگ و کلان مالیاتی قصد تامین و احداث فضاهای عمومی ؛ فرهنگی ؛ گردشگری ؛ آموزشی ، مذهبی در مناطق بافت فرسوده را داشته باشند کل هزینه های انجام شده جزء هزینه های قابل قبول مودیان مالیاتی محسوب میگردد .

  • فوریت در انجام تقاضاهای ثبتی در بافت فرسوده :

ادارات ثبت اسناد و املاک واقع در بافت فرسوده موظف است کلیه درخواستهای ثبتی مالک یا مالکین اعم از تجمیع ، تفکیک ، افراز  و …. را با اولویت حداکثر ظرف ۲ ماه به انجام برسانند .

  • حمایت قضائی از ساخت و ساز در بافت فرسوده :

جهت حل و فصل اختلافات اراضی در منطقه بافت فرسوده کمیسیون با حضور یک قاضی در اداره ثبت مربوطه براساس تجویز ماده ۹ قانون بافت فرسوده مستقر می باشد.

من حیث المجموع با توجه به حمایت قانون از ساخت و ساز در بافت فرسوده بنظر میرسد که سرمایه گذاری در این مناطق از ارزش افزوده شایان توجهی برخوردار باشد .

دفتر وکالت ما این افتخار را یافته است که تا کنون بعنوان وکیل در بسیاری از پروژه های ساختمانی در مناطق بافت فرسوده شهری انجام وظیفه نموده و می تواند راهنمای شما در کلیه امورات ساختمان سازی و احداث بنا و سرمایه گذاری در بافت فرسوده باشد .

صرفنظر از اینکه بعد از تصویب این قانون تنگ چشمانی در شهرداری و شورای شهر ها و سایر مراجه به انحاء مختلف سعی در سنگ اندازی نموده تا از کسب در آمد خوب برای سرمایه گذاران پیشگیری نموده و در مقابل معافیتهاو بخشودگی ها مقرر در قانون بافت های فرسوده تا توانستند بر هزینه ها و عوارض سایر بخش ها افزودند بطوریکه این قانون را نیز تا حدی نا کار آمد نمودند !! اما هنوز هم سرمایه گذاری در بافت های فرسوده مقرون به صرفه میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
برای تماس کلیک کنید.
ارتباط در واتساپ
تماس بگیرید
آدرس