اجـــــرت المثل زندگی مشترک

اجرت المثل عبارتست از بها و مزد کارهائی که زن در طول مدت زناشوئی در منزل مرد انجام داده و از نگاه اسلام جزء وظائف وی نبوده است مانند آشپزی کردن ، بزرگ کردن فرزندان و به طور کلی هر کاری در عرف ، زن در خانه شوهرش انجام می دهد .

باستناد تبصره الحاقی مورخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام به ماده ۳۳۶ قانون مدنی کلیه اموری که شرعاً بر عهده زوج نبوده مستحق اجرت المثل بوده و دادگاه مکلف است مزد کارهای انجام گرفته را محاسبه و حکم به پرداخت آن صادر نماید .

رسیدگی به موضوع اجرت المثل در صلاحیت دادگاه خانواده بوده و به در خواست زن طی فرم دادخواست ازطرف وی یا وکیل زن با عنوان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت در دادگاه خانواده طرح و پس از ارجاع موضوع به کارشناسی میزان آن و حکم بر محکومیت زوج به پرداخت اجرت المثل ایام زناشوئی صادر میگردد ، عدم پرداخت دستمزد کارشناس باعث مختومه شدن پرونده میگردد .

برابر با ماده ۴ قانون حمایت خانواده رسیدگی به …. نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد .

در صورتیکه مزد کار در خانه با توافق زوجین تعیین گردد به آن نحله و در صورت ارجاع به کارشناس به آن اجرت المثل ایام زناشوئی یا زوجیت گفته می شود ، پرداخت هزینه کارشناسی بر عهده متقاضی ( زن ) می باشد ، لازم به ذکر است چنانچه طلاق از جانب مرد باشد به اجرت المثل نیز جزء حق و حقوق قانونی زن می باشد که زوج به حکم دادگاه محکوم به پرداخت آن به زوجه می باشد .

جمع بین نحله و اجرت المثل امکانپذیر نبوده و در این رابطه اختلاف نظر وجود دارد اجرت المثل ایام زناشوئی از جمله حق و حقوق زن بوده که به محض عقد نکاح برای زوجه بوجود می آید و لزومی برای ثبت آن بعنوان شروط ضمن عقد نکاح در عقد نامه وجود نداشته و بدون ثبت توسط زن قابل مطالبه می باشد .

از محکومیت زوج به پرداخت اجرت المثل یا عدم تعلق اجرت المثل به زوجه می توان در خواست تجدید نظر خواهی نمود.

در خصوص تعلق اجرت المثل به زنان شاغل در میان فقهاء اختلاف نظر وجود داشته و در خصوص تعلق یا عدم تعلق اجرت المثل به این زنان اختلاف نظر وجود دارد .

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی رایگان در خصوص دعاوی خانواده و یا اجرت المثل ایام زناشوئی با وکیل پایه یک دادگستری با تجربه و پرونده های فراوان با شماره ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ تماس حاصل فرموده و یا از طریق تلگرام یا واتس اپ سئوالات حقوقی خود را مطرح فرمائید .

مشاوره تلفنی ، تلگرامی با وکیل رایگان بوده و از شما وجهی دریافت نخواهد گردید ، همچنین در صورت ضرورت به ملاقات حضوری با وکیل ما بدون دریافت حق مشاوره با وکیل آماده خدمات حقوقی به شهروندان عزیز در سراسر کشور میباشیم .

در صورت توافق برای پیگیری و اعطاء وکالت در دادگاه خانواده ما متناسب با وضعیت مالی شما و با هزینه بسیار ارزان قبول وکالت پرونده های شما را بر عهده خواهیم گرفت .

قرارداد وکالت با وکیل باعث صرفه جوئی در وقت و هزینه شما و تضمین نتیجه خواهد گردید .

مشاوره رایگان تلفنی وحضوری

با وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی دعاوی خانواده

تلفن :  ۰۹۱۲۶۱۶۱۱۲۱ تلگرام و شبکه های اجتماعی : vakil725

نشانی دفتر وکالت ما : تهران ـ میدان فردوسی ـ نرسیده به خیابان استاد نجات الهی ـ کوچه نیائی ـ پلاک ۱/۷

  • در صورت فوت شدن شوهر اجرت المثل نیز مانند مهریه ونفقه گذشته و …. قابل مطالبه بوده ومی توان به میزان آن ارث را توقیف نمود .
  • مطالبه اجرت المثل منوط به قصد دریافت مزد ( عدم تبرع ) میباشد بنابراین احراز تبرع یا عدم تبرع در عدم تعلق اجرت المثل به زوجه قابل توجه می باشد .
  • مبنای قانونی اجرت المثل ماده ۳۳۶ قانون مدنی و تبصره الحاقی مورخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام می باشد .
  • در خصوص زنان شاغل با وجود عدم تعلق می توان زوج را محکوم به پرداخت اجرت المثل با نظر کارشناس نمود و شاغل بودن زن نمی تواند مانع از تعلق اجرت المثل به زن شود البته این امکان وجود دارد که در رابطه با زن شاغل کارشناس میزان کمتری از اجرت المثل را تعیین کند .
  • در تعیین مقدار اجرت المثل توسط کارشناس میزان در آمد حقوق و تمکن مرد ؛ تعداد فرزند یا فرزندان مشترک ، میزان تحصیلات زن ، محل زندگی ، میزان و مدت ایام زناشوئی و … مد نظر قرار

می گیرد .

  • پرداخت دستمزد کارشناسی بر عهده زن است .
  • به نظر کارشناسی می توان اعتراض کرد که در صورت اعتراض با پداخت ۳ برابر هزینه کارشناسی مجدداً به هیئت کارشناسی جهت تعیین مجدد اجرت المثل ارجاع می گردد.

ماده ۳۳۶ هرگاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید …..

شریک ملک مشاع که از سهم شریک خود بهره برده نسبت به اجرت المثل شریک دیگر مسئول است چه آن که استیفاء از مال غیر به طور مجانی صحیح بنظر نمی رسد بنابراین شریک استحقاق مطالبه و دریافت اجرت المثل را خواهد داشت نظریه شماره ۳۱۴۵/۷ مورخ ۸/۸/۱۳۷۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
برای تماس کلیک کنید.
ارتباط در واتساپ
تماس بگیرید
آدرس